http://fit4.tv/ידע-מקצועי/מאמרים/שכבת-השומן-בבטן.aspx

שכבת השומן בבטן

מאת: לירון שני בירן


בטן שטוחה וחלקה היא חלומם של כולם, אך בטן שטוחה ללא עודפי שומן זה לא רק יפה, אלא גם בריא. הצטברות שומן באזור הבטן מהווה גורם בריאותי שלילי ביותר הקשור להתפתחות סכרת, יתר לחץ דם ובסופו של דבר, מחלות לב וסרטן.

fat.jpgשומן אשר הצטבר מתחת לשכבת העור

בגופנו יש שני סוגים של שומן:

1) שומן חיוני- השומן בקבוצה זו מתייחס לשומן הנמצא באיברים פנימיים כמו במח העצמות, לב, ריאות, כבד, טחול, כליות, מעי, שרירים ובמערכת העצבים. שומן זה חיוני לתפקודו התקין של הגוף. בגוף האישה ישנו עוד שומן חיוני הנמצא במערכת איברי המין הנשיים.

2) מאגרי שומן- נמצאים ברקמות השומן עצמן. תפקיד רקמות השומן מבחינה תזונתית הוא לספק אנרגיה לגוף בעת הצורך. מאגרי השומן מחולקים אף הם לשתי תתי-קבוצות:

א) השומן הויסקרלי נמצא בחללים ושומר ומגן על האיברים הפנימיים מפני טראומות, מכות או לחצים חיצוניים. באזור הבטן נקרא שומן זה "הבטן הקשה" ומורכב משומן פנימי סמוי של הקרביים (visceral) , הממוקם מתחת לשרירים ומסביב לאיברים הפנימיים (הקיבה המעיים). השומן הזה לוחץ כלפי חוץ את דופן הבטן ולכן היא מורגשת קשה כאשר נוגעים בה. "הבטן הקשה" מגבירה את הסיכון למחלות לב ולבעיות עיכול עקב מיקומו העמוק, שיכול לשבש את התפקוד התקין של מערכת זרימת הדם ומערכת העיכול.
ב) מאגרי שומן תת-עוריים- הכוונה היא לרקמת שומן הנמצאת מתחת לשכבת העור ומספקת הגנה, בידוד ושמירה על טמפרטורת הגוף. באזור הבטן נקרא שומן זה "הבטן הרכה" ומורכב בעיקר משומן תת עורי המאוחסן מתחת לעור, מעל רקמת השריר (השומן שאותו אנו יכולים לצבוט). נשים נוטות לאחסן יותר שומן תת עורי מאשר גברים. 

השמנה בטנית מהווה גורם סיכון חזק המנבא עליה בסיכוי להתפתחות מחלות לב וכלי דם וסוכרת מסוג 2. על פי מחקרים הוגדר מהו היקף הבטן אשר מעליו גובר הסיכון הבריאותי להתפתחות המחלות. ההיקפים שהוגדרו כבעיתיים עבור גברים ונשים הם:
גברים- 102 ס"מ
נשים- 88 ס"מ

ניתן להפחית ולהוריד את השומן הבטני קודם כל על ידי תזונה נכונה, מאוזנת ומשביעה. יש מחקרים המראים כי תזונה עשירה בחלבונים (המצויים בבשר רזה, דגים, קטניות, פולי סויה וביצים) ובשומנים חד ־בלתי רוויים (המצויים באבוקדו, זיתים, שמן זית ואגוזים) מפחיתה את השומן הבטני. בסופו של דבר, מומלץ לכל אדם לאכול בהתאם לתפריט תזונתי המותאם לו ולמאפייניו האישיים.  

פעילות גופנית, כמובן, עוזרת גם לתוצאות מהירות יותר, אך לבדה, ללא דיאטה מאוזנת, לא תשפיע. הפעילויות הגופניות המומלצות להפחתת השומנים השונים בגוף הם: פעילות אירובית אשר שורפת קלוריות ומשתמשת בשומנים כמקור אנרגיה, ואימוני כוח אשר תורמים לירידה ושליטה במשקל על ידי כך שגוף בעל מסת שריר גדולה יותר שורפת יותר קלוריות במהלך היום.

אם עד היום היעד של "בטן שטוחה" לא השפיע עליכם להורדת היקף הבטן, אז אולי העובדה כי השומן הבטני מזיק לבריאות ועלול לגרום להתפתחות מחלות שונות, הוא זה שישפיע עליכם לעשות את הצעדים הנדרשים להפחתת השומן: תזונה נכונה ופעילות גופנית.המוצג באתר הינו מידע אינפורמטיבי בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי ו/או תחליף לייעוץ רפואי. האימון והשימוש במידע זה הוא באחריות המתאמן בלבד. יש להיוועץ עם רופא לפני פעילות גופנית, תוכנית הרזיה או כל שינוי באורח החיים.
fit4.tv - 2013 ©
燕窝是需要经过泡发产后丰胸、炖煮之后才能食用,只需一杯80度的热水一冲一泡粉嫩公主酒酿蛋,就能享受燕窝和酒酿蛋的双重滋补给女性最健康的调理。可以说丰胸酒酿蛋,刘燕酿制燕窝酒酿蛋是当前丰胸市场少有的即食饮品,这无论在燕窝行业或饮品行业都属于一款创新产品丰胸方法。