http://fit4.tv/ידע-מקצועי/מאמרים/שכבת-העור-בבטן.aspx

שכבת העור בבטן

מאת: לירון שני בירן


באזור הבטן ישנן 3 רקמות עיקריות: עור, שומן ושריר. כשמעוניינים לעצב את הבטן, לא פעם מתבלבלים באיזה רקמה צריך "לטפל" והיכן נמצאת הבעיה: האם בשריר החלש, בשומן הרב או בעור הרפוי? בעל מקצוע מוסמך יכול לעזור לקבוע היכן מצויה הבעיה על ידי נגיעה ומישוש ברקמות, מדידת אחוזי שומן וביצוע מבחני כוח לשריר.

במאמר זה אתמקד ב- 3 הבעיות העיקריות ברקמת העור: צלוליט, סימני מתיחה ועור עודף, ואפרט איך ניתן לטפל בהן.

הבעיות בעור אולי אינן מזיקות או גורמות להפרעות פיזיולוגיות, אך עדיין הן נחשבות כמטרד וכפגם אסתטי אשר פוגעות בדימוי הגוף.

הצלוליט הוא שומן תת עורי הנוצר עקב הצטברות של תאי שומן מתחת לעור באופן לא אחיד, מה שמקנה למראה שלו גבשושיות דמוית גרגרי קוטג' או קליפות תפוז.

מחקרים בעולם מוכיחים כי כ-90% מהנשים סובלות מצלוליט, בלי קשר לגזרתן (גם רזות) או לגילן, אשר מופיע בעיקר בירכיים, בישבן, בבטן ובמותניים.

cellulite.jpg
שכבת עור בריאה (ימין) מול שכבת עור עם צלוליט (שמאל)

יש הטוענים כי הרקע להיווצרות הצלוליט הוא היסטוריה משפחתית, בעוד אחרים קושרים זאת לעלייה בגיל, להשמנה, לתזונה לא נכונה או פשוט למבנה גוף.  
הסיבות להיווצרות צלוליט הן:

1) נזק או החלשות של העור עקב פגיעה במבנה הקולגן כתוצאה מזרימת דם לקויה, דבר הגורם לתאי שומן לעלות לפני העור.

2) מאגרי שומן עודפים (טריגליצרידים) אשר מצטברים בתאי השומן בשל תזונה לקויה וחוסר פעילות גופנית.

ניתן לטפל בצלוליט על ידי פיזורו באמצעות פעילות גופנית ועיסוי. פעילות אירובית (הליכה, ריצה, אופניים, ספינינג, ריקוד, אירובי) ממריצה את זרימת הדם לאזור הירכיים והישבן,  ומעודדת את הגוף להשתמש בשומן לצורכי אספקת אנרגיה. עיסוי אינטנסיבי בתדירות גבוהה גם מעודד את זרימת הדם באיבר שבו יש צלוליט (הקרם הוא רק כיסוי, מה שחשוב הוא העיסוי). כמובן שגם אכילה מאוזנת ובריאה ושתיית מים בכמות מספקת חשובה להפחתת הצלוליט.

סימני מתיחה הינם אותם קווים אנכיים לבנים, אדומים או סגלגלים המופיעים על עורנו באזורים כמו: גב תחתון, ישבן, בטן, ירכיים, שדיים וזרועות.

stretch_marks.jpg
סימני מתיחה

צבעם של סימני המתיחה דוהה ככל שעובר הזמן.  סימני המתיחה נוצרים בשל קרעים בשכבת העור הפנימית הנקראת אפידרמיס. הקרעים נוצרים עקב פגיעה בקולגן ובאלסטין (סיבים הנמצאים בעור ואחראים לגמישותו ולחוזק שלו). מצבים של הריון ועלייה במשקל עלולים לגרום לסימני המתיחה, אך גם לתורשה ולגיל יש השפעה.

כיום, עדיין לא נמצאה תרופת הפלא אשר תעלים באופן מוחלט את סימני המתיחה, אך ישנן תרופות, משחות ופילינגים אשר יעילים בטשטוש סימני המתיחה והן מכילות חומרים אשר מטרתם לעודד ייצור סיבי קולגן חדשים בעור הפגום. ישנו גם טיפול באמצעות מכשור מתקדם, דוגמת אולטרא-סאוונד, לייזר ועוד, אשר מגביר את קצב חילוף החומרים של תאי הרקמות וקצב העברת החמצן בדם, ומעודד ייצור קולגן ואלסטין המעניקים לעור את מראהו המוצק, המתוח בעל גוון אחיד.

עור עודף נוצר אחרי ירידה משמעותית במשקל, שבה נשארים לרוב עם פחות שומן, אך עם יותר מדי עור. דיאטה או הריון יכולים לגרום לעור עודף, שבחלק מהמקרים יחזור לקדמותו גם אם לא נעשה דבר. אך לעיתים העור העקשן נשאר, ואז יש לנסות לפעול לצמצומו.

ישנן דרכים רבות לצמצם את עודפי העור, למשל:

לא משנה מה הבעיה בעור: צלוליט, סימני מתיחה או עור עודף, הטיפול לכולם כולל בתוכו 3 מרכיבים עיקריים: ביצוע של פעילות גופנית קבועה להגברת זרימת הדם לעור ולהפחתת השומנים, תזונה מאוזנת ובריאה ועיסוי אינטנסיבי לאזור הפגוע לצורך פיזור וחידוש הקולגן שבעור. אז לפני שאתם מחליטים להוציא כספים על ניתוחים ושיטות טיפולים יקרות, תנסו את שיטות הטיפול הטבעיות, הפשוטות והזולות האלו.המוצג באתר הינו מידע אינפורמטיבי בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי ו/או תחליף לייעוץ רפואי. האימון והשימוש במידע זה הוא באחריות המתאמן בלבד. יש להיוועץ עם רופא לפני פעילות גופנית, תוכנית הרזיה או כל שינוי באורח החיים.
fit4.tv - 2013 ©
燕窝是需要经过泡发产后丰胸、炖煮之后才能食用,只需一杯80度的热水一冲一泡粉嫩公主酒酿蛋,就能享受燕窝和酒酿蛋的双重滋补给女性最健康的调理。可以说丰胸酒酿蛋,刘燕酿制燕窝酒酿蛋是当前丰胸市场少有的即食饮品,这无论在燕窝行业或饮品行业都属于一款创新产品丰胸方法。